آزمون IMAT یا International Medical Admissions Test

اگر به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی علاقه دارید و در کنکور سراسری ایران عملکرد موفقیت آمیزی را تجربه نکردید. می توانید توان علمی خود را در آزمون IMAT امتحان کنید.

اطلاعات کلی

IMAT آزمون ورودی به رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کشور ایتالیا می باشد. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می شود و اگر پذیرفته شوید برگزاری دوره هم به زبان انگلیسی است البته بعد از قبولی برای ورود به کلینیک و ارتباط با بیماران باید به زبان ایتالیایی مسلط شوید.

برگزاری آزمون و برقرای قوانین جلسه امتحان به عهده کمبریج از کشور انگلستان است.

برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی کشور ایتالیا سهمیه اروپایی از غیر اروپایی جدا در نظر گرفته میشود. یعنی اگر به عنوان یک ایرانی میخواهید در این آزمون شرکت کنید رقبای شما افراد غیر اروپایی هستند.

معمولا در آزمون آیمت میانگین نمره شرکت کننده گان غیر اروپایی پایین تر از شرکت کنندگان بومی می باشد.

این آزمون هر ساله حدودا 9 یا 10 سپتامبر برگزار می شود.

آزمون آیمت در چه کشورهایی برگزار می شود

کشورهای مختلفی مرکز یا سنتر برگزاری آزمون می باشند. کشورهای سوئیس برزیل چین قبرس آلمان اسپانیا فرانسه انگلستان یونان کانادا هونگ کونگ هند ایتالیا لهستان عربستان صعودی آفریقای جنوبی،  آمریکا و البته خود کشور ایتالیا مراکز برگزاری این آزمون هستند.

ولی  آذربایجان، لاهور از پاکستان، دهلی از هندوستان سایر مراکز نزدیک ایران هستند.

داوطلبان ایرانی معمولا خود کشور ایتالیا استامبول و آنکارا در ترکیه یا دبی را به عنوان سنتر انتخاب می نمایند به دلیل اینکه با شرایط فعلی و کرونا ورود به این کشورها راحت تر است و هزینه کمتری دارد.

هر دانشجوی غیر ایتالیایی می تواند یکی از شهرها را به عنوان انتخاب اول خود مشخص کند که معمولا انتخاب اول تنها انتخاب دانشجوی غیر اروپایی است و سایر انتخابها فرمالیته می باشند.

کدام دانشگاه ها در ایتایا از طریق آزمون آیمت دانشجوی پزشکی میپذیرند

اگر متقاضی آزمون آیمت هستید شما می توانید دانشگاه های باریBari، بلونیا Bologna، مسینا ،Messina، میلان Milano، میلان بیکوکا Milano Bicocca، ناپولی لوئیچی Napoli “Luigi Vanvitelli”، ناپولی فدریکو Napoli Federico II، پادوا Padova، پاویا Pavia، رم Roma “La Sapienza”، رم Roma “Tor Vergata”، سینا Siena و تورین Torino را انتخاب کنید. ظرفیت دانشکده ها و نمره لازم برای قبولی در این آزمونها متفاوت است.

(سینا Siena دانشجوی دندانپزشکی میپذیرد، بقیه دانشگاه ها پزشکی)

تحصیل در دانشگاهها برای آیمت اگر بتوانید بورس تخصیلی بگیرید کاملا رایگان هست. شرایط گرفتن بورس تحصیلی برای دانشکده های متفاوت مختلف است ولی بعضی دانشکده ها مثل میلان برای دریافت بورس نیاز به مدرکی ندارند.

چه زمانی باید برای ثبت نام در آزمون آیمت اقدام کنیم

برای ثبت نام باید از طریق سایت یونیورسیتالی در ماه جولای اقدام کنید که تقریبا مصادف است با مرداد ماه.

چه مدارکی برای ثبت نام در آزمون آیمت لازم است

برای ثبت نام نیاز به مدارک دیپلم دوازده ساله یا دیپلم و پیش دانشگاهی قدیم به همراه ریز نمرات نیاز دارید. مدارک باید مدارک اصلی و مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران باشند. بعد از دریافت مدارک باید آنها از طریق دارالترجه های رسمی به زبان ایتالیایی ترجمه شوند.

شما برای ورود به بعضی از دانشکده ها به مدرک آیلتس بالای 6 نیازمندید.

 ورود به کشور ایتالیا 

برای ادامه تحصیل و ورود به کشور ایتالیا نیاز به ویزا دارید که میتوانید از طریق شرکت CKCG اقدام نمایید. مدارک مورد نیاز برای ویزا طبق چک لیست شرکت از شما دریافت می شود. برای دریافت ویزا حتما باید مدرک زبان داشته باشید که سال به سال این داستان متفاوت است. بعضی سالها فقط مدرک آیلتس بالای 6 مورد قبول است. بعضی سالها مثل دوران کرونا دولینگو هم مورد قبول قرار گرفته.

کانون آموزش ایرانیان افتخار دارد با برگزاری کلاسهای خصوصی و نیمه خصوصی و معرفی اساتید مجرب برای آزمون آیمت در خدمت شما عزیزان باشد.

تعداد سوالات و ساختار آزمون آیمت

اولین بار آیمت سال 2011 برگزار شد و تا به امروز هر ساله یک مرتبه برگزار شده است. سیستم برگزاری این آزمون کاغذی هست. داوطلبان در آزمون آیمت به 60 سوال 5 گزینه ای طی مدت 100 دقیقه پاسخ میدهند. به ازاء هر پاسخ درست 1.5 نمره به داوطلب تعلق میگیرد بنابراین بالاترین نمره قابل کسب در این آزمون 90 خواهد بود. بر اساس آزمونهای برگزار شده تا 2021 . شما با گرفتن نمره 55 اکثر دانشکده ها قبول خواهید شد. اگر چه تعداد محدودی از دانشکده ها نمره 30 را هم پذیرفته اند. حداقل نمره قبولی برای هر دانشگاه جدا اعلام می شود. نمره قبولی در هر سال بستگی به رقبای شما دارد ولی آنچه که بیان شد به طور کلی مشخص کننده است و معمولا نمره بالای 50 نمره خوبی محسوب می شود.

درس تعداد سوال
هوش و مطنق 10
اطلاعات عمومی 10
بیولوژی 15
شیمی 15
ریاضی و فیزیک 10

اطلاعت جدول بر اساس آزمون آیمت 2022 می باشد. از سال 2011 که اولین دوره آزمون آیمت برگزار شد این آزمون تغییرات متنوعی را در تعداد سوالات تجربه کرده است.

در خصوص منابع آیمت می توانید به لینکی که در ادامه آمده مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ می باشد

تماس با ما